Skąd te bóle ("w kręgosłupie")?
Nasz tryb życia w ostatnich latach bardzo się zmienił. Jednym z kluczowych wydarzeń tworzących tę zmianę była niezaprzeczalnie pandemia koronawirusa, która zmusiła nas do jeszcze większego wykorzystania technologii w życiu codziennym. Zmiany te jednak mają swoje początki znacznie wcześniej, ale to ostatnie lata bardzo to przyspieszyły.
PRACA ZDALNA
W 2020 roku świat jakby zamarł. W obliczu nieznanego zagrożenia zostaliśmy zmuszeni do pozostania w domach, do zmiany swojej pracy, a raczej sposobu i stylu życia, do nauki nowych technologii. Na rynku szybko pojawiły się nowe programy oferujące pracę i naukę zdalną. W tych nowych okolicznościach zdecydowanie osoby mieszkające na wsi mogły nieco odetchnąć – duży dom i własne podwórko dawały znacznie więcej możliwości niż mieszkania w blokach. Nie był to dobry czas – wielu młodych ludzi zaczęło borykać się z depresją, ze względu na brak możliwości socjalizacji, która jest tak ważna, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Firmy zmieniły systemy funkcjonowania, co niestety doprowadziło do zwolnień, wiele małych biznesów upadło. Niestety tych negatywnych skutków jest znacznie więcej, ale dzisiaj skupimy się na tym, jak bardzo “usiedliśmy”.
DZIĘKUJĘ – POSTOJĘ!
Kręgosłup człowieka zbudowany jest z 7 kręgów w odcinku szyjnym, 12 kręgów w odcinku piersiowym, 5 kręgów w odcinku lędźwiowym, 5 kręgów krzyżowych (zrośnięte ze sobą) oraz kości guzicznej (4-5 kręgów). Długość kręgosłupa to około ⅖ wysokości ciała, ¾ tej wysokości zajmują trzony, natomiast ¼ to krążki międzykręgowe. W każdym z tych odcinków kręgosłupa występuje wygięcie do przodu lub do tyłu, co nadaje mu naturalne krzywizny, które wpływają na jego zadania, jakie pełni. Funkcje kręgosłupa to amortyzacja, ochrona rdzenia kręgowego oraz funkcja podporowa i kinetyczna.
Podczas siedzenia często pogłębiamy niepoprawne pozycje kręgosłupa, co wpływa na rozłożenie obciążenia w ciele, nierównomierną pracę mięśni, a także dysfunkcje organów. Dlatego też pozycja stojąca jest znacznie lepsza, wręcz zdrowsza dla organizmu.
ZROZUMIEĆ KONSEKWENCJE
…to początek do lepszej kondycji organizmu, poprawie jego wydajności, a także poprawie jakości życia.
Podczas siedzenia bardzo częstym błędem jest zaokrąglanie pleców – wskutek tego wysuwamy głowę i szyję, co może skutkować bólem szyi i głowy – organizm ludzki zbudowany jest w bardzo ciekawy i złożony sposób. Utrzymanie głowy anatomicznie (broda lekko cofnięta) ustawia kręgosłup według poprawnych krzywizn i nie tworzą się przeciążenia.. Kiedy jednak wysuniemy głowę do przodu tworzy się od razu przeciążenie, w zrozumieniu tego mechanizmu może pomóc zwykła huśtawka równoważna – kiedy są równe ramiona huśtawki siły się równo rozkładają, kiedy jednak skrócimy jedno ramie (jedna osoba usiądzie bliżej) to jedna strona ma znacznie większy ciężar do dźwigania. Dlatego, aby zrównoważyć te siły zalecane jest cofanie brody.
Kolejnym skutkiem zaokrąglonych pleców jest nacisk trzonów kręgowych na krążki międzykręgowe, które pod nierównym naciskiem przesuwają się w jednym kierunku, może to skutkować potocznie zwanym “wysunięciem”, które może naciskać na nerwy i tym samym odczuwanie bólu.
W takiej pozycji negatywnie wpływamy na pracę układu oddechowego, a także układ miednicy – mięśnie pośladkowe nie pracują, tworzy się nacisk na krążki międzykręgowe w odcinku lędźwiowym.
Kolejny problem to zbyt mocno wyprostowane plecy. Tworzy się uciskanie w odcinku lędźwiowym w drugą stronę – robi się za duża lordoza tego odcinka. Spięte mięśnie lędźwiowe oraz zginacze bioder, co wpływa na późniejszy problem wyprostowania poprawnego miednicy w pozycji stojącej i przesadne naprężenia tych mięśni.
Oczywiście nie można pominąć często popełnianego błędu – unoszenie biodra i ramienia. Podobnie jak we wcześniejszych przypadkach, pozycje te skutkują bólami odcinka lędźwiowego, zaburzeniami równowagi mięśniowej oraz utratą mobilności.
JAK ZMIENIĆ SWOJE NEGATYWNE NAWYKI RUCHOWE?
Siedzenie niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji:
- ból szyi,
- zamglenia umysłu,
- zapadnięta klatka piersiowa i sztywne barki,
- niewłaściwa praca przepony, utrudnione oddychanie,
- ból odcinka lędźwiowego,
- zwiększone ryzyku cukrzycy typu 2,
- zwyrodnienie mięśni,
- dysfunkcja miednicy,
- zwiększone ryzyko choroby serca,
- zespół cieśni nadgarstka,
- przyrost wagi,
- sztywne biodra,
- ból kolan, problemy z dolnymi kończynami.
Często sami nie zauważamy jak często i dużo siedzimy w swoim codziennym życiu: podczas jedzenia, w drodze autem lub autobusem do pracy, w pracy, przed komputerem, przed telewizorem, w międzyczasie przeglądając telefon w pozycji zgarbionej.
WIERZCHOŁEK GÓRY LODOWEJ
To tak naprawdę kilka przykładów z życia, gdzie nasza praca, codzienność i złe nawyki tak bardzo wpływają na jakość życia, postępowanie chorób, czy utrata sprawności ruchowej. Niemniej jednak jest to dobry początek, aby zacząć tworzyć jak najlepsze warunki do funkcjonowania dla naszego ciała, aby żyć jak najdłużej w zdrowiu i w dobrej kondycji, dobrej sprawności. Na szczęście świadomość tego rośnie i można też znacznie łatwiej znaleźć odpowiednie wsparcie i pomoc od specjalistów.
Bibliografia:
- “Skazany na biurko” – dr Kelly Starrett, wydawnictwo Galaktyka, 2021
- “Anatomia układu ruchu człowieka” – Ida Wiszomirska, wydawnictwo Frel 2015
Powiązane wpisy
Zdrowiew dobrej kondycjisport to zdrowie
Rower – ruch dla każdego
Ponoć jazdy rowerem nigdy się nie zapomina… ja myślę, że to częściowo dlatego,…
Zdrowiew dobrej kondycjisport to zdrowie
Skąd wywodzi się joga?
Joga dla jednych kojarzy się bardzo dobrze, inni natomiast wzdrygają się na…
Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych
27 lutego na całym świecie świętujemy Światowy Dzień Organizacji……
Sprzedaż kalendarza 2023
Zapraszamy do kupowania kalendarzy na rok 2023! Kalendarze mają formę ścienną,…